Výskyt infekčního onemocnění spály a spálové angíny v MŠ

Vážení rodiče,

oznamujeme Vám, že jsme obdrželi informaci, že u nás v MŠ se vyskytlo více případů infekčního onemocnění spály a spálové angíny. 

Doporučení MUDr. Buřičové:

Děti, které nebyly ve školce do ČT 18. 5. 2023 (např. z důvodu nemoci), aby zůstaly doma ještě do konce tohoto týdne, tj. do PÁ 26. 5. 2023.

Pokud se u někoho z dětí, které jsou od ČT 18. 5. 2023 a nyní v MŠ spála nebo spálová angína objeví, prosíme, ihned nám to nahlaste. Dáme doporučení rodičům dětí, kteří jsou po nemoci, aby 7 dní ještě zůstaly doma. Jen takto se nám šíření podaří zastavit.

VZHLEDEM K VÝŠE UVEDENÉMU VÁŠ ŽÁDÁME, ABYSTE NEPODCEŇOVALI PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ U VAŠICH DĚTÍ.

 

Spála a spálová angína

Spála a spálová angína jsou dvě různá onemocnění, která však mají velmi podobné příznaky. Původcem obou těchto onemocnění je bakterie “Streptococcus pyogenes“ skupiny A, která produkuje toxin zodpovědný za kožní změny a symptomy provázející onemocnění.

Hlavními projevy spály jsou:

  • Bolesti břicha
  • Exantém
  • Drsná kůže
  • Zduřelé uzliny
  • Bolest v krku
  • Horečka
  • Zvracení

Inkubační doba spály: je 2 až 5 dní.

Nakažlivost spály: Člověk je infekční a nemoc přenáší v inkubační době do dvou dní od vypuknutí. Přenašečem může být také někdo, u koho nemoc nepropukla, přesto streptotoka přenáší.

Přenáší se kapénkovou infekcí, k onemocnění může také dojít po přenosu bakterií přes porušenou kůži, popřípadě kontaktem rukou nebo použitím nesprávně umytého nádobí.

Streptokok se nejčastěji rozšiřuje v dětských kolektivech. Proto, pokud máte více dětí, je vhodné infikované dítě držet v karanténě jiného pokoje (třeba ložnice).

Proti spále se nelze očkovat.

 

tisk Tisknout   ↑ Nahoru