Výskyt infekčního onemocnění spály a spálové angíny v MŠ
Vážení rodiče,
oznamujeme Vám, že jsme obdrželi informaci, že u nás v MŠ se vyskytlo více případů infekčního onemocnění spály a spálové angíny.
Doporučení MUDr. Buřičové:
Děti, které nebyly ve školce do ČT 18. 5. 2023 (např. z důvodu nemoci), aby zůstaly doma ještě do konce tohoto týdne, tj. do PÁ 26. 5. 2023.
Pokud se u někoho z dětí, které jsou od ČT 18. 5. 2023 a nyní v MŠ spála nebo spálová angína objeví, prosíme, ihned nám to nahlaste. Dáme doporučení rodičům dětí, kteří jsou po nemoci, aby 7 dní ještě zůstaly doma. Jen takto se nám šíření podaří zastavit.
VZHLEDEM K VÝŠE UVEDENÉMU VÁŠ ŽÁDÁME, ABYSTE NEPODCEŇOVALI PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ U VAŠICH DĚTÍ.
Spála a spálová angína
Spála a spálová angína jsou dvě různá onemocnění, která však mají velmi podobné příznaky. Původcem obou těchto onemocnění je bakterie “Streptococcus pyogenes“ skupiny A, která produkuje toxin zodpovědný za kožní změny a symptomy provázející onemocnění.
Hlavními projevy spály jsou:
- Bolesti břicha
- Exantém
- Drsná kůže
- Zduřelé uzliny
- Bolest v krku
- Horečka
- Zvracení
Inkubační doba spály: je 2 až 5 dní.
Nakažlivost spály: Člověk je infekční a nemoc přenáší v inkubační době do dvou dní od vypuknutí. Přenašečem může být také někdo, u koho nemoc nepropukla, přesto streptotoka přenáší.
Přenáší se kapénkovou infekcí, k onemocnění může také dojít po přenosu bakterií přes porušenou kůži, popřípadě kontaktem rukou nebo použitím nesprávně umytého nádobí.
Streptokok se nejčastěji rozšiřuje v dětských kolektivech. Proto, pokud máte více dětí, je vhodné infikované dítě držet v karanténě jiného pokoje (třeba ložnice).
Proti spále se nelze očkovat.